خانه / سقط جنین / انواع سقط جنین که باید بشناسیم

انواع سقط جنین که باید بشناسیم

سقط جنین احتمالاً خطرناک ترین کلمه برای بسیاری از مادران است! یک وضعیت بد و وحشتناک است.سقط جنین، به عملی گفته می شود که قبل از هفته ۲۲ بارداری و قبل از این که وزن نوزاد به ۵۰۰ گرم برسد، اتفاق بیفتد. یعنی این که نوزاد قابلیت حیات نداشه باشد. اگر می خواهید باردار شوید و یا انتظار بارداری داشته باشید، باید همه چیز را در مورد عوامل خطر سقط و کاری که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید، بدانید.
انواع سقط جنین که باید بشناسیم

انواع سقط جنین

۱- سقط جنین خودبه خودی

 •  تهدیه به سقط : خونریزی واژینال و درد و انقباضات رحم (به صورت درد در زنی که در دوران بارداری است احتمال سقط جنین را مطرح می کنند این حالت را اصطلاحا تهدید به سقط می نامند که در آن دهانه رحم باز نشده است و با استراحت و درمان محافظه کارانه می توان از آن جلوگیری کرد.)
 • سقط جنین غیر قابل اجتناب: در صورتی که نتوان از تهدید به سقط جلوگیری کرد وضعیت به سقط غیرقابل اجتناب تبدیل می شود.
 • سقط جنین فراموش شده : رشد جنین داخل رحم متوقف شده. ولی دهانه رحم کاملا بسته است و لکه بینی و خونریزی وجود ندارد.
 • سقط جنین ناقص : اگر بخشی از بافتها ، ولی نه تمام آن دفع شوند سقط جنین ناقص می نامند
 • سقط کامل جنین : اگر جنین و تمام بافتهای مربوطه بطور کامل خارج شوند سقط جنین کامل است.‏

سقط جنین خودبه خودی

۲- سقط جنين عمدی

سقط جنین عمدی یعنی نوعی سقط جنین که برای پایان دادن به بارداری به شیوه ی عمدی انجام می شود. انواع سقط عمدی به شرح زیر است:

سقط درمانی

 • زماني كه ادامه بارداری، زندگي مادر را به خطر اندازد يا زمانيكه ادامه بارداري منجر به تولد نوزادي با ناهنجاري هاي فيزيكي شديد يا كند ذهني گردد. سقط درمانی شامل موارد زیر می باشد:
 • در صورتي كه ادامه بارداري مادر به مرگ جنين يا مادر منجر شود، درخواست صدور مجوز سقط درماني (تنها در ادارات كل پزشكي قانوني استانها) مورد پذيرش قرار مي‌گيرد، البته در صورت دستور مقام قضايي يا درخواست زوجين يا معرفي نامه پزشك معالج قبل از ولوج روح (چهارماهگي).
 •  معرفي نامه پزشك بايد شامل عكس بيمار (ممهور به مهر پزشك معالج)، مشخصات شناسنامه‌اي جهت احراز هويت، تشخيص بيماري، روش تشخيص (علائم، نشانه‌ها و آزمايش‌هاي پاراكلينيك) بوده و به پيوست آن تصوير شناسنامه و مدارك احراز هويت زوجين و نيز نتايج آزمايش‌هاي پاراكلينيك (داراي عكس بيمار ممهور به مهر و مشخصات شناسنامه‌اي )ارايه گردد.
 •  در مورد انديكاسيون‌هاي جنيني انجام حداقل دو نوبت سونوگرافي و در مورد انديكاسيون‌هاي مادري حداقل يك نوبت سونوگرافي براي تعيين سن بارداري و ارايه آن به پيوست معرفي نامه پزشك الزامي است.
 •  ارايه حداقل دو مشاوره تخصصي در تائيد تشخيص بيماري به پيوست معرفي نامه پزشك الزامي است.
 •  در موارد خارج از فهرست انديكاسيون‌هاي اعلام شده، ارايه حداقل سه مشاوره تخصصي مبني بر ناهنجاري منجر به مرگ جنين يا خطر مرگ مادر الزامي است

سقط جنين عمدی

سقط غير قانوني

كه توسط افراد غير مسئول صورت مي گيرد. اين گونه سقط ها با خونريزي شديد، عفونت، شوك عفوني، نارسايي حاد كليه و حتی مرگ همراه است.

 

انواع سقط جنین عمدی

سقط جنین عمدی در سه ماه اول بارداری

در سه ماهه اول پزشک معمولا دو گزینه را برای سقط انتخاب می کند. سقط با دارو (سقط با قرص سقط جنین سایتوتک) یا سقط با جراحی(سقط با کورتاژ). البته سقط با دارو فقط تا هفته نهم بارداری قابل استفاده است. بهتر است اطلاعات خود را در این مورد زیاد کنید تا از اقدامات خطرناک جلوگیری کنید

آمپول متوتروکسات و قرص میزوپرستول(سایتوتک)

یک نوع سقط جنین که با دارو انجام می شود و در ۷ هفته اول بارداری صورت می گیرد.

جهت خرید قرص سقط جنین و خرید قرص سایتوتک با شماره ۰۹۲۲۹۴۹۸۰۷۹ تماس بگیرید.

مایفپریستون و میزوپرستول(سایتوتک)

یک نوع سقط جنین دیگر که در ۷ تا ۹ هفته اول بارداری صورت می گیرد با این دارو است. همچنین می توان قرص سقط جنین RU-486 و میفپریستون نیز استفاده شود.

خرید قرص میزوپرستول
سقط جنین با سایتوتک

آسپیراسیون با واکیوم(مکش) دستی

فرآیندی که باید هر چه زودتر در هفته های بین ۳ تا ۱۲ بعد از آخرین پریود انجام شود. در این روش مقدار کمی ماده ی بی حسی به دهانه رحم تزریق می شود.

 

آسپیراسیون

یک سقط جنین با جراحی که تا هفته ۱۶ بعد از آخرین بارداری برای خاتمه دادن به بارداری انجام می شود. همچنین ممکن است از روش کورتاژ ساکشن، از طریق اتساع و کورتاژ یا آسپیراسیون واکیوم انجام شود
سقط جنین عمدی در سه ماه دوم بارداری

سقط جنین عمدی در سه ماه دوم بارداری

سقط با دارو گزینه مناسبی برای سه ماهه دوم بارداری نیست. روش هایی که پزشکان در سه ماهه دوم معمولا تجویز می کنند شامل موارد زیر است:

 

اتساع و کورتاژ

یک نوع جراحی برای پایان دادن به بارداری که تا هفته شانزدهم بارداری صورت می گیرد. همچنین می توان از روش ساکشن کورتاژ یا آسپیراسیون واکیوم استفاده کرد.

 

اتساع و تخلیه

یک نوع جراحی برای پایان دادن به بارداری که تا آخر هفته ۱۶ بارداری صورت می گیرد.

 

سقط جنین با تزریق

این روش به ندرت انجام می شود و به داخل مایع آمنیوتیک آب نمک، اوره یا پتاسیم کلرید تزریق می شود. پروستاگلاندین ها به واژن تزریق می شنود و پیتوسین به داخل ورید تزریق می شود.

سقط جنین عمدی در سه ماه سوم بارداری

سقط جنین عمدی در سه ماه سوم بارداری

سقط جنین در سه ماهه سوم بارداری دیرترین زمان برای سقط است و منع شدید قانونی دارد مگر در شرایط پزشکی خاص.

سقط جنین هایی که در سه ماهه سوم صورت می گیرد:

 

سقط جنین با تزریق

این روش به ندرت انجام می شود و به داخل مایع آمنیوتیک آب نمک، اوره یا پتاسیم کلرید تزریق می شود. پروستاگلاندین ها به واژن تزریق می شود و پیتوسین به داخل ورید تزریق می شود.

 اتساع و تخلیه

یک نوع سقط جنین با جراحی برای پایان دادن به بارداری که تا پایان هفته بیست و یکم بارداری انجام می شود. در این نوع سقط که به نوع D & X نیز شناخته می شود به جمجمه داخل رحم فشار وارد می شود و سقط جنین به صورت جزئی انجام می شود.

منبع:
انواع سقط جنین که باید بشناسیم

درباره ی حسینی

خانم حسینی فروش قرص سقط جنین سایتوتک اصل ۰۹۰۵۹۵۲۶۹۴۴ با ما تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

سقط جنین با ساکشن و عوارض آن

سقط جنین با ساکشن و عوارض آن

سقط جنین با ساکشن و عوارض آن روش ساکشن ، یکی از روش های سقط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با خانم حسینی کلیک کنید